Według relacji sześciu osób, objawienia rozpoczęły się w 1981 roku i trwają nadal. Kościół katolicki nie odrzucił tych relacji, ale również nie potwierdził ich jako autentycznych. Cały czas trwają badania nad objawieniami z Medjugorie przez Kościół katolicki.
Spis Treści
ToggleObjawienia w Medjugorie
Pierwsze objawienie w Medjugorie miało miejsce 24 czerwca 1981 roku. Młodzi ludzie zobaczyli na wzgórzu Crnica Maryję z dzieciątkiem, która dała im znak, aby zbliżyć się do niej. Następnego dnia cztery osoby powtórnie udały się na to samo miejsce, gdzie miały widzieć Matkę Bożą. Dołączyły do nich jeszcze dwie inne osoby, i cała szóstka miała doświadczyć objawienia. Dlatego 25 czerwca obchodzona jest rocznica objawień w Medjugorie.
Trzeciego dnia po rozpoczęciu objawień w Medjugorie, Maryja miała nawoływać do pokoju między ludźmi oraz między ludźmi a Bogiem. Według relacji, niektóre osoby miały doznawać codziennie objawień, niezależnie od tego, gdzie się znajdują i czy są razem, czy osobno. Jest to cecha odróżniająca objawienia z Medjugorie od dotychczas uznanych przez Kościół katolicki objawień maryjnych.
Maryja miała przekazać dziesięć tajemnic, jednak jeszcze nie zezwolono na ujawnienie ich treści. Mirjana Dragićević-Soldo, Ivanka Ivanković-Elez i Jakov Colo mieli poznać wszystkie dziesięć tajemnic. Ivan Dragićević, Vicka Ivanković-Mijatović i Marija Pavlović-Lunetti mieli poznać dziewięć tajemnic, co jest powodem ich codziennych objawień.
Według relacji, Maryja z Medjugorie wzywa cały świat do modlitwy i nawrócenia się. Jej objawienia mają zachęcać do pogłębiania wiary, regularnego czytania Pisma Świętego oraz do życia sakramentalnego. Szczególną uwagę budzą przekazy dotyczące rzekomych wizji, które Maryja przekazała na temat przyszłości Kościoła i świata.
Objawienia w Medjugorie a stanowisko Kościoła katolickiego
W latach 90. XX wieku Konferencja Episkopatu Jugosławii wstrzymała się od wydania jednoznacznego osądu na temat objawień w Medjugorie. Papież Benedykt XVI powołał specjalną komisję, która nadal bada tę sprawę. W 2015 roku papież Franciszek zapowiedział podjęcie decyzji w tej sprawie, lecz do dziś nie została ona jeszcze podjęta.
Pielgrzymka do Medjugorie
W 2019 roku papież Franciszek zatwierdził organizowanie oficjalnych pielgrzymek do Medjugorie. Dotychczas pielgrzymki odbywały się tylko w formie prywatnej, ale po tej decyzji papieża mogą być organizowane przez diecezje i parafie. Stolica Apostolska podkreśliła, że zezwolenie na pielgrzymki do Medjugorie nie stanowi uznania rzekomych objawień. Corocznie do Medjugorie przybywa około 2,5 miliona osób.
Diabeł nie ma z tym nic wspólnego
Prośby dotyczyły również „pokoju w sensie głęboko teologicznym, rozumianym jako coś pilnego, przekraczającego ramy zwykłego doświadczenia, wiedzy i pragnień osób twierdzących, że widziały objawienia, oraz ich społeczności.
Jednocześnie odrzucono „hipotezę o demonicznej naturze zjawiska”, uznając ją za „bezpodstawną, sprzeczną z informacjami na temat początków zjawiska oraz z pozytywnymi efektami, jakie zaowocowało.